عنصر تحقیق و پژوهش در همه جا به صورت یک اصل در مجموعه کارها باید مورد توجه قرار گیرد(مقام معظم رهبری ) / اگر ژرف یابی و پژوهش نباشد، نتیجه اش یک جا ایستادن، درجازدن و با دنیای پیرامون خود بیگانه تر شدن است.(مقام معظم رهبری ) / بدون ژرف یابی در هیچ مقوله ای نمی توان به هدفهای والا دست یافت.(مقام معظم رهبری ) / کارهای پژوهشی حوزه باید بتواند منظومه کاملی را به وجود بیاورد تا همه نیازهایی را که حوزه متصدی آن است، و بدان اهتمام دارد پوشش دهد.(مقام معظم رهبری )
.:: نقش ماهواره در جنگ نرم ::.
« احمد داعی - طلبه سطح دو »
نقش ماهواره در جنگ نرم و اشاعه فحشا و تزلزل بنیان خانواده

چکیده
در این مقاله با توجه به هجمه عظیم دشمن بر علیه اسلام و تشیع و بنیان خانواده در رسانه ها، علی‌الخصوص ماهوراه در نظر داریم به گوشه ای از مضرات این رسانه بپردازیم. شاید از مهمترین مضرات این شبکه های ماهواره که توسط دشمن طراحی و ایجاد شده است ، بحث اشاعه فحشاء ، القائات جنگ روانی و اهانت به مقدسات می باشد که در این میان شبکه های فارسی زبان نقش مهمی را ایفا می کنند.یکی از این شبکه ها فارسی وان می باشد که به طور خاص به آن می پردازیم.

کلید واژه
ماهواره، فارسی وان، اشاعه فحشا، توهین به مقدسات، بنیان خانواده.

مقدمه

دنیای امروز عبارت است از فضایی مملو از فرصت و خطر . این فرصت ها و تهدید ها زمانی وضوح پیدا کردند که تکنولوژی ارتباطات سایه خود را بر سرتاسر جهان گسترش داد. به گونه ای که در جوامع مختلف با عقائد، سنن و فرهنگ ها متفاوت ، وارد شد تا بتواند به اهداف خویش دست پیدا کند.
مضرات ماهواره بسیار بیشتر از منفعت آن می باشد که امروزه اکثر جوانان ماهواره را برای استفاده از برنامه های علمی آن انتخاب نمی کنند بلکه بیشتر تمایل دارند به دیدن برنامه هایی که در تلویزیون داخل کشور نمی یابند وآنها برنامه هایی می باشندکه به دنبال اشاعه فحشا در جامعه و سست کردن بنیان خانواده ها می باشد که ما به مضرات ان می پردازیم.

طبقه بندی شبکه های ماهواره
شبکه های ماهواره ای را عموما به لحاظ محتوایی به سه دسته اصلی می توان تقسیم کرد؛ بخش عمده این شبکه ها، مربوط به کانال‌های دولتی و یا کانال‌های مرجع کشورهایی هستند که برای جذب مخاطب بیشتر و یا دسترسی راحت تر مخاطبین خود، سیستم پخش ماهواره ای را برمی گزینند و از این طریق، نه تنها دیگر مردم جهان می توانند با برنامه‌های آنها با مردم، فرهنگ و سرزمینشان آشنا شوند، بلکه مخاطبین داخلی و هم زبانان خارج از کشور نیز می توانند برنامه‌ها را باکیفیت مطلوبتری دریافت دارند.
در کنار این ها شبکه های دیگری هم هستند که ظاهرا تنها با هدف تجاری راه اندازی می‌شوند ؛ افزون بر اینکه بسیاری از شبکه های فیلم و سریال، مد و لباس، و شو و... از آنجا که این موضوعات را وسیله ای برای به دست آوردن آگهی‌های تجاری و درآمدزایی می‌دانند، در این طبقه بندی قرار می‌گیرند.
دسته سوم ازشبکه های ماهواره ای، مربوط به کانال‌های تخصصی با موضوعات ویژه همچون مستندهای علمی، ورزش وموسیقی، تبلیغات دینی و مذهبی، هنر و همین طور فیلم و سریال است که برخی از آنها، با احتساب هزینه بوده و دسترسی به بیشتر آنها تنها با کارت های اعتباری خاص صورت می‌گیرد که در غیر این صورت، دیدن آنها عموما با مشکلاتی همراه است.
به نظر می رسد که به این طبقه بندی باید دسته چهارمی را هم اضا فه کرد.یعنی شبکه های سیاسی واپوزسیون که با هدف تحت تاثیر قرار دادن مخاطبین کشور در ابعاد سیاسی ، اجتماعی و مذهبی به فعالیت می پردازند و عمدتا از طریق بنگاه های خاصی مورد حمایت قرار میگیرند.این شبکه ها از شبکه های بسیار مهم به شمار می روند و بیشترین مخالفت را درسطح مسئولان و دولتمردان هر کشور به دنبال دارند.
آنچه مسلم است ، اینکه قطعا شبکه های مفید و سازنده در این میان وجود دارند اما اغلب این شبکه ها تاثیراتی بر مخاطب دارند که نمی توان آن را مثبت و مفید خواند.

شبکه فارسی زبانٰ فارسی وان:
در حال حاضر بیش از سی شبکه فارسی زبان از امریکا واروپا برای ایرانیان برنامه پخش می‌کنند که از طریق میلیون ها گیرنده ماهواره ای در ایران دریافت می شوند که عمده برنامه این شبکه ها را سریال های خانوادگی تشکیل می دهند.
یکی از این شبکه های فارسی زبان، شبکه فارسی وان می باشد که خبر راه اندازی آن را یک شبکه جدید ماهواره ای که مختص فارسی زبان ها می باشد(استار)، در 23 دسامبر 2008 اعلام کرد. که بر اساس این خبر شبکه جدید فارسی زبان ها از سال 2009 و با هدف پخش برنامه برای بیش از صد میلیون مخاطب فارسی زبان در سراسر آسیا آغاز به کار خواهدکرد. همین اتفاق افتاد و در مرداد 1388 شبکه فارسی وان بوسیله سعد محسنی و به پشتیبانی روبرت مرداك یهودی شروع به فعالیت کرد.
در مورد عموم ایرانی‎ها، ذوق و شوق داشتن ماهواره بیشتر به همان روزهای اول، ختم می‌شود. كسی كه تا‎كنون حداكثر با هشت كانال مواجه بوده به‎ناگهان با یك فهرست حداقل 1000 تایی مواجه می شود. اما كم‎كم بیننده می فهمد كه بسیاری از این كانال ها به کارش نمی‌آیند.كانال‌های – مثلاً - سیاسی بیشتر دستمایه طنز تلویزیون خودمان می‌شوند، برنامه های رقص و آواز معمولاً تكراری‌اند و یا به​ راحتی در دسترس قرار دارند. فیلم‌های مستند(حیات وحش و ...) را شبكه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران ، دوبله شده پخش می‌كند و فیلم‎هایی كه با زیرنویس پخش می‌شوند، خیلی زودتر، در داخل کشور تکثیر و عرضه می‌شوند. برخی شبکه‌ها نیز محصولات رسانه‌ای داخل(فیلم،سریال و...)را پخش می‌کنند. البته مخاطبان حرفه‌ای را باید از تحت این تقسیم بندی مستثنا دانست.
در پی روند تکراری شدن ماهواره بود که راه‎اندازی چند شبكه جدید ماجرا را عوض كرد. فارسی وان آمده بود كه جاهای خالی را پر كند.« روبرت مرداك » با آن همه تجربه و پول و «سعد محسنی» با آن همه انگیزه برای داشتن یك كانال غیر افغانی، قرار نبود تجربه تقریبا شكست‎خورده تلویزیون‌های لس‎آنجلسی را تكرار كنند و همان راهی را بروند كه آن‎ها رفته بودند. آن‎ها می‌دانستندكه اگر بخواهند درخانواده ایرانی نفوذ كنند، نمی‌توانند فرهنگ و مذهب ایرانی را حذف كنند. به همین دلیل لابه‎لای سریال‎هایی كه پر بود از نمایش شهوت‎انگیز زن‎ها، هنگام اذان مغرب به افق تهران، برنامه‎های‎شان را قطع و اذان پخش كردند؛ آن روزها در صدا و سیمای ما همه حرف این بود كه آیا صدای شجریان را پخش كنند یا نه! شب های قدر، شبکه فارسی وان باز لابه‎لای همان برنامه ها، نواهایی درباره شهادت حضرت امیر(ع) پخش كرد و به مناسبت عید فطر، درست مثل تلویزیون داخل کشور ویژه‎برنامه پخش كرد. در همان ایام یك سایت خبری پربیننده نوشت: «رقیب جدید آقای ضرغامی!».
فارسی وان با تفاوت های زیادی كارش را شروع كرد كه یكی از آن‎ها پخش محدود آگهی است و این یعنی شبكه معطل چند هزار دلار پول نیست كه علی‎الدوام زیرنویس بدهد و شماره حساب اعلام كند و برای كسب درآمد مبنای كار خود را بر دو مشخصه متمایز گذاشت؛ دوبله فارسی و پخش سریال های بلند و متوالی. در فارسی وان همه‎چیز در نهایت ربطی به عشق و رابطه عاشقانه پیدا می كند.
با نگاهی عمیق‎تر و تحلیل محتوای برنامه های این شبكه، این نكته ظریف آشكار می‎شود كه بسیاری از این داستان‎های در ظاهر جذاب و دیدنی، حاوی مفاهیم خیانت، جنایت و عدم تعهد به خانواده هستند و با این كه سریال های شبکه فارسی وان از میان برنامه های روز آمریكا و اروپا انتخاب می شوند، اما تحلیل محتوایی آن‌ها نشان می‎دهد كه این انتخاب‌ها با دقت و وسواسی خاصی صورت می‎پذیرد. چنان‎كه با اندكی ظرافت می‌توان خط پنهان، اما محكمی میان تمامی سریال های پخش شده از این شبكه را پیدا كرد. تا آن جا كه گویی هر سریال، سریالی دیگر را تكمیل و تثبیت می كند. این قضیه تا آن جا پیش رفته است كه بسیاری از كارشناسان و حتی خانواده های ایرانی دهان به انتقاد گشودند و بسیاری از سریال‌های این شبكه را فاقد ارزش دیداری دانستند. آن‎ها با دقت، تعمد و وسواس خاص، سریال‌هایی را برای مخاطب ایرانی و فارسی زبان پخش می‌کنند كه موضوع اصلی همه آن‎ها، روابط خانوادگی و زناشویی است. مشكل بزرگ این‎جاست که فارسی وان چهره خانوادگی گرفته بطوری که اعضای یك خانواده كنار هم می نشینند و فیلم های این شبکه(نظیر ویکتوریا) را تماشا می‌کنند.
ویکتوریا در ابتدا زنی است كه فداكارانه برای زندگی تلاش می‌كند. اما در سالگرد ازدواجش متوجه می‌شود كه شوهرش به او خیانت كرده و با منشی شركت، رابطه جنسی دارد. او هم مدتی بعد رابطه با مردی جوان را كلید می‌زند و... همه فیلم می‌خواهد این را بگوید كه :«تو هم می‌توانی تجربه كنی».
حال شاید این سوال پیش بیاید که فارسی وان چه افقی را برای خود ترسیم نموده است. نیازی به توضیح نیست که «روبرت مرداک» به سبب علاقه به مردم ایران، اقدام به راه‌اندازی این شبکه سرگرم کننده نکرده است. چه آن که چنین تاجر زبده‌ای سرمایه‌اش را در هر جایی خرج نمی‌کند و تنها به منافع خود می‌اندیشد. پس باید بررسی کرد که این شبکه به دنبال چه چیزی است و چه افقی برای خود ترسیم نموده است. فارسی وان اولین شبکه فارسی زبانی نیست که از سوی کشورهای دیگر برای مخاطبان ایرانی راه‌اندازی شده است. اما هیچ یک از این شبکه‌ها تا این حد روی خانواده های ایرانی به عنوان گروه هدف سرمایه گذاری نکرده بودند.
با نگاهی به موضوعات سریال‌های فارسی وان متوجه خواهید شد که بسیاری از مولفه‌های ترغیب خانواده‌های ایرانی در آن‌ها رعایت شده است. برای روشن تر شدن ابعاد موضوع، به تعدادی از این مولفه‌ها اشاره می‌کنیم.
یکی از مهم ترین اصول سریال سازی که در تمام دنیا پذیرفته شده ‌است، این است که اگر سریالی بتواند با خانم‌ها در خانه ارتباط برقرار کند، به تدریج همه‌ی خانواده را جذب می‌کند و این اصل به خوبی در سریال‌های شبکه‌ی ماهواره‌ای فارسی وان رعایت شده است. سریال‌های این شبکه عموماً موضوعات زنانه دارد و در آن مؤلفه‌های جذب زنان به شدت رعایت شده است.
به طور مثال، از موضوعات اکشن و حادثه‌ای در این سریال‌ها معمولاً خبری نیست و اگر هم سریال اکشنی در نوبت پخش قرار بگیرد، ساعت پخش آن به نحوی انتخاب می‌‌شود که بیشتر جوانان خانواده پای آنها بنشینند مانند سریال مشهور 24 که هر شب در ساعات پایانی شب پخش می‌شود. اکثر سریال‌های این شبکه شامل موضوعات درون خانواده‌ای و زنانه‌ای هستند که هر خانواده ای می‌تواند با آن‌ها هم ذات پنداری کند. مثلا از جمله‌ی این موضوعات می‌توان به تم خیانت مرد به زن اشاره کردکه هر بار که کارگردان‌های وطنی هم سراغ آن رفته‌اند، توانسته‌اند در جذب مخاطب موفق باشند. در واقع این موضوعی است که بسیاری از زنان را به فکر فرو می‌برد و آنان بلافاصله درذهن خود با شخصیت زن سریال که به او خیانت شده است، هم‌ ذات پنداری می‌کنند و درگیر موضوع می‌شوند.با اطمینان می‌توان ادعا کرد که تم خیانت در قریب به اتفاق سریال‌های این شبکه موضوع اصلی است.
در این سریال‌ها به وفور با مردان و زنانی روبرو هستیم که با چند جنس مخالف به طور همزمان رابطه‌ دارند. نقطه عطف این سریال ها هم جایی است که زن یا مرد به خیانت همسر خود پی می‌برد. اینجاست که دنیا برای او تیره و تار می‌شود.اما سناریو پردازهای این شبکه زیرکتر از این هستند که این مشکل را بدون ارائه راه حل رها کنند. راه حل در همین سریال‌ها به مخاطب نشان داده ‌می شود.
به عبارت دیگر، در این سریال‌ها درست در حالی که مرد خانواده به یک عشق دوّم گرفتار شده است، همسر او نیز به طور پنهانی با مرد دیگری رابطه دارد. تمام مخاطبان این شبکه به این موضوع اذعان دارند که این موضوع اصلی بسیاری از سریال‌های این شبکه، به خصوص سریال‌های مربوط به آمریکا، کلمبیا و مکزیک ( از جمله مونس و ویکتوریا) می‌باشد. بدین ترتیب با گذشت مدتی کوتاهی از تماشای این شبکه، مخاطب دیگر در برابر موضوع خیانت حس قبلی را نخواهد داشت و چه بسا اینکه در صورت غفلت، مخاطب خود به فکر آغاز چنین رابطه‌های خیانت محوری بیفتد.در واقع این شبکه شیوه‌ی زندگی خانواده‌های غربی را به عنوان الگو به خورد مخاطب ایرانی می‌دهد و خانواده‌های ایرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما بدآموزی های این شبکه فقط محدود به این چند مورد نمی‌شود.
با تماشای چند قسمت از هر یک از سریال های این شبکه متوجه می‌شویم که نقش مسائل جنسی در آنها بسیار پررنگ است.علاوه بر این که موضوع اصلی بسیاری از این سریال ها روابط نامشروع است، شیوه‌ی پوشش بازیگران این سریال‌ها نیز به شدت تحریک کننده و غیر اخلاقی است و به طوری که نمی توان شخصیتی را در این سریال‌ها پیدا پیدا کرد که درگیر مسائل جنسی نباشد.
نکته‌ی مهم​تر و البته تاسف آورتر اینجاست که اگر پیش از این،فقط جوانان خانواده، پای این چنین شبکه‌هایی می‌نشستند،این روزها باید مخاطبان این شبکه رادر بین مادران فعلی جامعه‌ی ایرانی جستجو کرد. به عبارت دیگر، فارسی وان با داشتن مولفه‌های فوق، موفق به جذب بخشی از جامعه‌ی زنان شده است و این موضوع باعث می‌شود که قبح این بدپوششی‌ها و مفاهیم جنسی این بار توسط زنان خانواده شکسته شود که ناگفته پیداست چنین اتفاقی به مثابه یک فاجعه خواهد بود. مطمئناً مادری که پای سریال‌های این شبکه می‌نشیند،دیگر نمی‌تواند فرزندانش را از دیدن چنین صحنه‌هایی و چنین فیلم‌ها و سریال هایی منع کند. آیا این یک فاجعه نیست؟
این شبکه برای خانواده‌های مقید به ارزش‌های اخلاقی هم برنامه دارد. مالکان این شبکه برای جذب این دسته ازخانواده‌ها، اقدام به پخش سریال‌های شرقی‌ نمودند که در آنها مسائل اخلاقی تا حدود زیادی رعایت شده است. این سریال‌های عموما کره‌ای، در واقع ترفندی هستند برای جذ ب مخاطبان اخلاق مدار که به مرور متقاعد شدند که باقی سریال‌های این شبکه را نیز ببینند. سریال‌های خواهر دوست داشتنی من و افسانه‌ی افسونگر از جمله ی می​کند که همین سریال‌ها هستند. بدین ترتیب این بار شاهد این خواهیم بود که خانواده‌هایی که فقط طالب سرگرمی هستند، در دام این شبکه می‌افتند و بی‌آنکه بخواهند، تحت تاثیر مضامین سریال‌های این شبکه قرار می‌گیرند. از همین رو بسیاری از کارشناسان، این شبکه را خطرناکتراز تمام همتایان ماهواره‌ای فارسی زبان خود (مانند ام بی سی پرشیا) می‌دانند؛گرچه تجربه‌ای به مراتب کمتر از این شبکه‌ها دارد.
برسی برخی مضرات ماهواره
1-ترویج خشونت

شاید بتوان یکی از آشکار ترین آسیبی که با گسترش استفاده از ماهواره در جامعه کنونی دچار آن شده ایم را ترویج خشونت دانست.
در برنامه های تولید شده در تلویزیون های ماهواره عموما صحنه های خشن بدون سانسور و توجه به سن مخاطب به وفور نمایش داده می شود، ومسلما افراد چه بخواهند و چه نخواهند دیدن چنین صحنه هایی در ضمیر ناخودآگاه آنان تاثیر می گذارد.
گاهی این صحنه ها به قدری هنرمندانه و واقعی ساخته شده اند که افراد با دیدن این صحنه گویی دارند آموزش نحوه بروز خشونت در چنین شرایطی را می بینند. و همین مطلب سبب می شود ، افرادی تحت تاثیر ماهواره در شرایط مشابه از خودشان رفتار هایی خشونت آمیز بروز دهند.

2-سست شدن بنیان خانواده
از دیگر تبعات حضور بدون کنترل و حتی با کنترل ماهواره، سست شدن بنیان خانواده است. ورود ماهواره به خانه را می توان به منزله ورود یک فرد نامحرم و لاابالی دانست که دوست ناباب برای فرزندان است و درصدد اختلاف افکنی بین زن ها و همسرانشان است، به ناموس افراد چشم طمع دارد، دین افراد را می گیرد، مرزها و حریم های خانواده را می شکند، به آسانی حقیقت های سیاسی و اجتماعی را وارونه جلوه می دهد، دزد وقت افراد است و اگر بتواند حتما سری هم به کیف پول افراد خواهد زد. خرید ماهواره به منزله دعوت این فرد ناباب به منزل هاست.این کار را شبکه فارسی وان به طور خاص انجام و آموزش می دهد که فرد چه طور در برابر خیانت،فرد دیگری را وارد زندگی خود کند که این کار به سست شدن بنیان خانواده کمک می کند و قس علی هذا که در فیلم های شبکه فارسی وان و برنامه های دیگر شبکه های ماهواره به وفور دیده می شود.

3-هجوم فرهنگی
از زمانی که مقام معظم رهبری هشدار دادند دشمن در حال تدارک یک جنگ تمام عیار فرهنگی و یک شبیخون فرهنگی است باید هوشیار می بودیم، چرا که دشمن از هر وسیله و رسانه ای که در اختیار داشت برای مورد حمله قرار دادن فرهنگ کشور عزیزمان بهره برده است و ماهواره یکی از این رسانه هاست. در بعد فرهنگی،دشمن با تمام قوای خویش سرمایه گذاری کرده است تا شبکه های ماهواره با تهی کردن جامعه از درون،اسباب از هم پاشیدگی جمهوری اسلامی را که متکی بر پشتیبانی مردم مسلمان می باشد را فراهم آورد. دشمنان به درستی درک کرده اند که تنها راه شکست جمهوری اسلامی دور کردن مردم از اسلام و آموزه ها اصیل اسلامی و فرهنگ اسلامی است که با پخش برنامه ها وفیلم های خود فرهنگ غرب را جایگزین فرهنگ غنی اسلامی بکنند که البته تا حدودی موفق بوده و توانسته اند تاثیر گذار باشند.

4- دخالت سیاسی
یکی دیگر از آسیبهایی که جامعه ما با ورود ماهواره به خانه ها به آن دچار شده است، دخالت سیکی دیگر از آسیب هایی که جامعه ما با ورود ماهواره به خانه ها به آن دچار شده است، دخالت سیاسی قدرت های بیگانه در امور داخلی کشور می باشد. این قدرت ها با راه اندازی شبکه هایی که علی الظاهر دارند سعی می کنند خیلی بی طرفانه واقعیت های رخداده را به اطلاع بینندگان بی خبر و در سانسور قرار گرفته داخلی برسانند، خیلی زیرکانه اخبار و اطلاعات را جهت دهی نموده و خواسته های خویش را به مخاطبین القاء نموده و حتی گاهی پا را فراتر از این گذاشته و مستقیما از مخاطبینشان می خواهند که به مبارزه با نظام مقدس جمهوری اسلامی بپردازند. برخی از شبکه های ماهواره ای نیز به شایعه سازی ایجاد فضای بدبینی و کاهش اعتماد اجتماعی در جامعه مشغولند که صد البته بودجه آنها نیز از طرف سازمان سیا و نهادهای مشابه آن تامین می شود.

برخی از اهداف سیاسی مداخله جویانه حضور ماهواره در خانه ها عبارتند از:
- راه اندازی انواع شبکه های قاره ای و محلی توسط کشورهای غربی به زبانهای مختلف و القای تفکرات خود به بیننده.
- دروغ پردازی و فرافکنی علیه دولت ها و ملتهایی که با آنها مخالفند.
- تحرکات نرم به نفع خشونت گرایی و تروریسم و نسبت دادن آنها به اسلام و مسلمانان.
- تخریب شخصیت های تأثیر گذار مثبت در جهان علی الخصوص در جهان اسلام.
- حمایت علنی از گروه های مخرّب و تروریسم و ارائه تریبون به آنها و ایجاد رعب و وحشت.
- تخریب و تقویت بی مورد و بی دلیل دولت ها و ملت ها با انگیزه های سلطه جویانه از جمله نمونه جلوه دادن کشورهای همراه با آنها.

5-تبلیغ ضد مذهب
کارکرد دیگر ماهواره که هر چه می گذرد تبدیل به آسیبی جدی تر برای جامعه ما می شود، تبلیغات ضد مذهبی است.در سال های اخیر شاهد رشد قارچ وار شبکه هایی هستیم که با رویکرد تبلیغات ضد مذهبی به زبان فارسی پا گرفته اند و به ترویج مرام و مسلکی خاص پرداخته یا به تخریب و شبهه پراکنی می‌کنند.
عموم کارکرد این شبکه ها عبارت است از:

- تبلیغ ضد تشیع (شبکه های مروّج وهابیت).
- دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومی.
- ترویج مسیحیت تبشیری.
- ترویج مذاهب خرافی و عرفان های کاذب.
- تخریب و ناکارآمد معرفی کردن فرهنگ های اصیل و آداب مثبت سنتی.
- زیر سئوال بردن و خرده فرهنگ معرفی کردن فرهنگ دین و جایگزین کردن فرهنگ شهروندی و مردم سالاری منهای دین.
- تبلیغ سکولاریزم و القای شخصی بودن دین.
- ایجاد شک و تردید حتی در مسلمات دینی.

6-سوء استفاده مالی از مردم
گروه دیگری از شبکه های ماهواره ای با محوریت تبلیغات بازرگانی و معرفی کالاهای بی کیفیت، داروهای آسیب ساز و بی اثر از قبیل کرم های معجزه گر، دمپایی های بلند کننده قد و امثال آنها که هیچ گونه تاییدی از سوی نهادهای بهداشتی به ویژه وزارت بهداشت ایران ندارند مشغول خالی کردن جیب تماشاچجیان ساده اندیش هستند

چرا ماهواره نبینیم؟
دو دلیل برای جواب این سوال می‌توان گفت:
ا-دلیل فرهنگی
مسئله استفاده از شبکه های ماهواره ای آنجا نمود بیشتری پیدا می کند که خانواده های تازه تشکیل شده بیش از خانواده های با سابقه تر به آن گرایش نشان می دهند. این امر از آن جهت برای فرهنگ آینده کشور خطرناک تر است که خانواده های تازه تشکیل شده هنوز فرزندی ندارند و یا فرزندان آنها در دوره کودکی به سر می برند. از لحاظ فرهنگی هر کودکی خوب و بد، زشت و زیبا و تمامی ارزشها را از والدین خود می آموزد. هر آنچه که پدر و مادر ان را مناسب بدانند او هم خواهد دانست و این ارزش ها اگر در کودکی بر روح او تثبیت شوند تا انتهای زندگی همراه او خواهند بود. کودکی را در نظر بگیرید که والدینش با اشتهای تمام در حال دیدن برنامه های ماهواره هستند. آیا کودک چنین برنامه ها و رفتارهای انها را مطابق ارزش نخواهد دانست؟ بسیار ی از کودکان جدید به جای دانستن ارزش علم، راستگویی و درستی و به جای شناخت شخصیت های دینی و چهره های مثبت ملی، رقاصه ها و خوانندگان غربی و ایرانی را می شناسند و رفتار آنها را الگوی خود قرار می دهند چرا که اگر این ها بد باشند پدر و مادر با چشمانی باز و در بهترین اوقات خود آنها را به تماشا نمی نشینند. اگر به فرهنگ فعلی خود علاقه داریم، آیا نباید نگران باشیم که آینده کشورمان در دست چنین کودکانی خواهد بود؟.

2-دلیل مذهبی
بسیاری از مردم دیدن شبکه های ماهواره ای را در تعارض با مذهب و فرهنگ اسلامی و ایرانی نمی‌دانند که دلیل این امر را می بایست در کم کاری علمای حوزه و اندیشمندان مذهبی در دانشگاه‌ها جستجو کرد. اگر بسیاری از افراد بدانند که طبق نص صریح آیات 30 و 31 سوره نور آنها از دیدن اندام نامحرمان بر حذر داشته شده‌اند و دیدن اکثر برنامه های ماهواره نیز مصداق همین آیه هستند آنگاه کمی هوشیارانه تر عمل نمی کنند؟.
در ذیل این آیه در حدیثی از امام علی g میخوانیم که حضرت می فرمایند:«تمام چشم ها در قیامت گریان است مگر سه چشم.چشمی که از ترس خدا گریه کند، و چشمی که از گناه بسته شود و چشمی که در راهخدا بیدار بماند»(قمی مشهدی،1368ش: 415).

آیا چشمی که ماهواره می بیند از گناه بسته شده است؟
در جایی دیگر پیامبر اکرم a می‌فرمایند :«هر کس چشم خود را از حرام پر کند، در قیامت چشم او از آتش پر خواهد شد. مگر اینکه توبه کند»(مجلسی،1494ق: 76/336).
لازمه ایمان حفظ نگاه از حرام است.آیا کسی که ماهواره می بیند ایمان دارد؟ چون ماهواره پر از صحنه هایی می باشد که نگاه کردن آن حرام است در نتیجه نگاه کردن ماهواره با ایمان منافات دارد. در این حالت فرد یا مومن به قرآن و احادیث است یا نیست.اگر نباشد که حرفی نیست اما اگر ایمان دارد چگونه این تناقض را حل می کند؟آیا این تناقض رفتاری برای بسیاری از مردم مشهود نیست؟.
مردم مسلمان و مؤمن به قرآن چگونه به خبرهای شبکه های ماهواره ای اعتماد می کنند و آنها را اصل می شمارند درحالی که مطابق آیه 6 سوره حجرات نباید به خبر فاسقان اعتماد کرد ؟مگر معنی فاسق کسی نیست که آشکارا گناه کرده و به آن افتخار می کند؟
مگر ماهواره ها آشکارا گناه را تبلیغ نکرده و نشان نمی دهند؟ اگر به تفسیر این آیه شریف مراجعه کنیم متوجه می‌شویم که واژه{ فسق} 54 مرتبه در قران در قالب های گونان به کار رفته است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

- در مورد افراد چند چهره و منافق(توبه/67).
- در مورد آزار دهندگان انبیا و سر کشان از دستورات انان(مائده/24- 26).
- در مورد حیله گران(اعراف/163).
- در مورد گناهان علنی و انحرافات جنسی و شهوت رانی های ناروا(عنکبوت/34).
- در مورد بهره گیری از غذا های حرام.(مائده/3).

آیا مجریان آنها به غیر مذهبی بودن خود افتخار نداشته و آن را تبلیغ نمی‌کنند؟ چگونه می‌شود چنین افرادی صد در صد راستگو باشد که بتوان کامل به آنها اعتماد کرده و مطابق خواسته آن عمل نمود؟ آنان که تمامی این موارد فسق که نامبرده شد را در وجود خود دارند.
آیا هدف یک مروج بی دینی ،می تواند خیر و راستی برای یک مسلمان باشد که رفتارهای آن مانند خبرهایش در این جهت باشند؟ جواب همه این سوال ها مشخص است و آن اینکه اگر بخواهیم دین دار واقعی و با ایمان باشیم نباید به تماشای ماهواره نشست زیرا دیدن ماهواره با آنچه در اعتقادات ما می باشد کاملا مغایرت دارد و حرام می باشد.

نتیجه
با توجه به مضراتی که برای دیدن ماهواره برشمردیم و همچنین بحث مسلمان بودن و مذهبی بودن ما که مطرح می شود،خود این امر باعث می شود که ما ماهواره را نگاه نکنیم و سعی کنیم به سمت آن نرویم و الّا علاوه بر اثرات سوئی که می تواند برای جامعه اسلامی داشته باشد با اعتقادات ما کاملا منافات دارد و انسان نمی تواند به مقصد نهایی خود که ایمان به خدا باشد برسد.
آنچه مهم است یافتن راه حلی برای بازگشت به ریشه‌ها و به دست آوردن انگیزه‌هایی است که پیکر جامعه اسلامی را در برابر این گونه میکروب ها حفظ و مقاوم کند و همچنین رسیدن به راههای اساسی و بنیادی برای حل معضل مفاسد اجتماعی،به دلیل آلوده شدن به گناهان، که امری طاقت فرسا است.
در بسیاری از موارد ثابت شده که عامل اصلی عقب افتادگی مسلمین و افول تمدن آنها و تأخر در امر دین و دنیا، روی گردانی و تخلف از قوانین و مقررات الهی در زندگی است، پروردگار متعال می‌فرماید{مَن أعرَضَ عَن ذِكرِی فإنّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنكاً و نَحشُرُه یَومَ القیَامَهِ أعمَی}(طه/ 124).
« هرکس از یاد من (و تبعیت از احکام دین) روی گردان شود، زندگی تنگ و سختی خواهد داشت».

فهرست منابع
* قرآن‌کریم.
1- مجلسی ،محمد باقر، (1494ق)،بحارالانوار، بیروت: موسسه الوفا.
2- مکارم شیرازی، ناصر،(1385 ش ) تفسیر نمونه، تهران: دارالکتب العلمیه .
3- قمی مشهدی ، محمد ابن محمدرضا ،(1368ش ) تفسیرکنزالدقائق ، تهران: سازمان چاپ و انتشارات وزارت ارشاد اسلامی،

نقشه سایت :: sitemap