حوزه تهران، واقعاً حوزه ریشه داری است. مقام معظم رهبری
.:: تشریح فعالیت های پژوهشی مدرسه علمیه خاتم الاوصیاء(عج) تهران ::.
مصطفی احمدی در گفتگو با خبرنگار واحد پژوهش حوزه در تهران ابرازداشت: مهمترین فعالیت های معاونت پژوهش مدرسه علمیه خاتم الاوصیاء(عج) در سه بخش برگزاری کارگاههای پژوهشی، برنامه های کانون علمی_فرهنگی وابسته به حوزه و همچنین کمک به چاپ و غنای محتوایی فصلنامه علمی- اطلاع رسانی «خاتم» انعکاس می یابد.

وی با تاکید بر ضرورت اهمیت و احیای امر پژوهش در حوزه ها گفت: یکی از برنامه های اصلی این حوزه که همواره در طول سال تحصیلی دایر است برگزاری دوره های آموزشی روش تحقیق، آموزش مقاله نویسی و کارگاههای پژوهشی می باشد که طلاب می توانند با شرکت در این کلاسها بر دانش و تجربیات علمی خود بیفزایند.

معاون پژوهش مدرسه علمیه خاتم الاوصیاء(عج) در ادامه از برگزاری اردوی تابستانی مشهد مقدس با محوریت ارتقای امر پژوهش در سطح طلاب این حوزه خبرداد و در این رابطه گفت: برنامه اردوی علمی_پژوهشی این حوزه امسال نیز همچون سنوات گذشته مقارن با دهه دوم و سوم ماه مبارک رمضان با حضور کلیه طلاب این مدرسه در مشهد مقدس برگزار می گردد.

وی در خصوص برنامه های این اردوی علمی-پژوهشی گفت: تقریباً سه روز اول این دوره 13 روزه به برگزاری دوره فشرده اصول و اسلوب های پژوهش، مقاله نویسی و منبع شناسی اختصاص یافته و در ادامه هریک از طلاب تحت نظارت اساتید راهنما یک موضوع را انتخاب و در راستای آن به تحقیق و کاوش علمی می پردازد.

احمدی با بیان اینکه در طول مدت این دوره اساتید راهنما همواره جهت ارائه مشاوره پژوهشی و رفع اشکال در دسترس پژوشگران قرار دارند افزود: این برنامه حتی یک هفته پس از اتمام این اردو در حوزه ادامه داشته و پژوشگران جوان می توانند در کلیه مراحل تحقیق خود، از راهنمایی و هدایت علمی اساتید اهل فن استفاده نموده و در پایان مقاله خود را جهت ارزیابی به مسئولین ارائه دهند.

وی با اشاره به مزایا و امتیازات این اردوی پژوهشی اظهار داشت: استفاده از فضای علمی و معنوی مشهد مقدس، دسترسی آسان به منابع، استفاده از کتابخانه های غنی آستان مقدس، آیت الله خویی و مسجد گوهرشاد و همچنین بهره مندی از اساتید راهنما و جلوگیری از اتلاف وقت از جمله مزایای این اردو پژوهشی می باشد.

ایشان با بیان اینکه مدرسه علمیه خاتم الاوصیاء(عج) جزو سه مدرسه دارای مجوز کانون علمی در سطح حوزه علمیه استان تهران می باشد افزود: با توجه به اینکه کانون علمی مدرسه علمیه خاتم الاوصیاءء(عج) حول محور کلام و عقاید اسلامی می باشد لذا در طول سال تحصیلی ارائه مباحث جنبی و مرتبط با موضوعات کلام و عقاید در این حوزه، از پایه دوم به بعد رنگ و بوی بیشتری به خود می گیرد.

وی همچنین در خصوص دیگر فعالیت های کانون علمی این حوزه گفت: کانون علمی حوزه خاتم الاوصیاء(عج) در سطح طلاب و اساتید این حوزه کلاسهای آموزشی را با عناوین شناخت فرق و مذاهب اسلامی و دوره آموزشی کشف المراد و ... برگزار می کند.

احمدی در ادامه با بیان اینکه انتشار فصلنامه علمی –اطلاع رسانی «خاتم» از دیگر فعالیتهای پژوهشی این حوزه محسوب می گردد افزود: نشریه خاتم ماحصل و نتیجه کل فعالیتهای پژوهشی طلاب این مدرسه است که پس از جمع آوری مطالب و ارزیابی مقالات، برترین آثار انتخاب شده و بعد از ویراستاری در این نشریه به مرحله چاپ می رسد.

وی در پایان افزود: تاکنون دو شماره از انتشار فصلنامه خاتم با تیراژ 500 نسخه به چاپ رسیده که در شماره اول موضوع کلام معتزلی و در شماره دوم موضوع فرق غلو غلات مورد بررسی قرار گرفته است و انشاء الله تصمیم گرفته شده تا در شماره سوم نسبت به تبیین تفویض و صفات فرابشری ائمه اطهار(ع) اقدام شود.

نقشه سایت :: sitemap