گزارش کار کانون های مدرسه علمیه فیلسوف الدوله

این مدرسه دارای سه کانون تخصصی در زمینه های کلام،تفسیر و فقه واصول می باشد .

سرگروه تمامی گروه ها از اساتید مجرب همین مدرسه می باشد.

فعالیت های کانون :اساتید یک سیر علمی داده که اعضا موظف به اتمام این سیر بوده اند و چهار شنبه هرهفته یک جمع بندی وتوضیح بعضی کتب مربوط داده می شود.

همچنين از جناب حجت الاسلام و المسلمين سماوات معاون محترم پژوهش حوزه علمیه تهران که ما را با کمک هایشان یاری فرمودند کمال قدرداني و تشکر را داريم .

کانون تخصصی فقه و اصول :

سرپرست کانون :حجت الاسلام گرامی پور

این کانون از اواخر تابستان شروع به کار کرده و در حال حاضر با11عضو فعال ادامه پيدا کرده است.

سرپرست محترم کانون جزوه ای در 7 جلد مدون نموده اند که داراي حواشی منتخب فقهي و اصولي مي باشد .اين حواشي در کلاس مجزايي مورد بحث اعضا قرار مي گيرد.

این کانون همایشات منظم با موضوعات جدید روز را با حضور طلاب مدرسه علمیه برگزار می کند.اولین همایش این کانون در دی ماه90 با حضور يکي از اساتيد سطوح عالي قم و موضوع فقه و مصلحت برگزار شد.

کانون تخصصي کلام

يکي از کانون هاي تخصصي که فعاليت خود را از مهرماه90 در اين مدرسه علمیه مقدسه شروع کرده و تا الان هم ادامه دارد کانون کلام است. اين کانون از26 نفر عضو تشکيل مي شود که مسووليت آن با حجت الاسلام زرين پر مي باشد.

اين کانون تخصصي داراي 3 بخش است :

1- مهدويت و ولايت فقيه

2- اديان و مذاهب

3- امامت

سير مطالعاتي اين کانون به 2 بخش (عمومي- تخصصي) تقسيم مي شود.از جمله کتب عمومي مي توان به منشور عقايد اماميه آيت الله سبحاني (حفظه الله) ،مقدمه اي بر جهان بيني اسلامي شهيد آيت الله مطهري (ره) اشاره کرد و هر يک از رشته هاي اين کانون نيز سير مطالعاتي تخصصي نيز دارد.

يکي از برنامه هاي بسيار عالي که در اين کانون برگزار گرديد سفر علمي به شهر مقدس قم و ديدار از برخي مراکز تحقيقاتي و کتابخانه هاي تخصصي بود .در اين سفر که در تابستان سال 90 صورت گرفت ابتدا از مرکز تخصصي مهدويت بازدید شد و با برنامه ها و فعالیت هاي آن مجموعه آشنايي به عمل آمد . سپس از کتابخانه آن مرکز (هم بخش عمومي و هم بخش تخصصي) بازديد شد. در ادامه ي اين سفر جلسه اي با حضور يکي از اساتيد سطوح عالي قم در مسجد مقدس جمکران تشکيل شد و طي آن از رهنمود هاي ايشان در رابطه با مباحثي که در علم کلام مطرح مي شود استفاده ي وافي شد .سپس بازديدي از موسسه راه روشن (تخصصي در بحث مهدويت) به عمل آمد و از سخنان حجت الاسلام پور سيد آقايي بهره مندي صورت گرفت .

ويژگي هاي اين کانون:

1- سرپرست اين کانون از اساتيد عقايد و کلام اين حوزه ي علميه مي باشد.

2- اين کانون تنها کانون داراي مجوز رسمي فعاليت از مرکز مديريت قم در بين ساير کانون ها ي مدرسه مي باشد .

3- اين کانون فعال ترين کانون مدرسه و داراي ارتباط قوي با قم و آقاي ابراهيمي ميباشد .

کانون تخصصي تفسير

يکي از کانون هاي تخصصي که فعاليت خود را از اسفند89 در اين مدرسه علمیه مقدسه شروع کرده که تا الان هم ادامه دارد کانون تفسير است. اين کانون از18 نفر عضو تشکيل مي شود که سر گروه آن حجت الاسلام قاسمي مي باشند .

برنامه و سير مطالعاتي اين کانون به اين شکل است :

سال اول : کتاب آشنايي با قرآن شهيد آيت الله مطهري (ره) 14 جلد

سال دوم : گزيده تفسير نمونه 5جلد

سال سوم : شروع ترجمه تفسير الميزان+آشنايي با تفاسير مختلف و مناهج تفسيري

سال چهارم ، پنجم ، ششم : الميزان في تفسير القرآن (عربي) {اتمام تفسير از ادامه سال سوم که ترجمه بود}

سال هفتم تا سال دهم : تحقيق و پزوهش موضوعي (ورود به موسسات تخصصي تفسير)

سال يازدهم به بعد (ورود به خارج فقه و اصول): شروع در اجتهاد تفسيري زير نظر استادي مجرب و مجتهد

برنامه ها در طي سال90

در طي سال تحصيلي90 علاوه بر ادامه سير مطالعاتي کانون ،جلساتي ماهانه (که مجموعا 7 جلسه بود) نيز با حضور اعضاي کانون تشکيل مي شدکه محتواي اين جلسات 1ساعته عبارت بود از :

1- پيگيري مطالعات در طي هفته

2- بيان نقشه و خلاصه کتاب خوانده شده در 10 دقيقه

3-اعلام محدوده هفته آينده

4- تشويق افراد نمونه

5- آشنايي با علوم قرآني

6-بيان مقدمات تفسير

7- بيان مطالب تدبر در قرآن در ماه گذشته

غالب اعضاي کانون تقريبا تا جلد 10کتاب آشنايي با قرآن پيش رفته اند و سير اين مطالعه بدين نحو بود که اعضا در پايان هر هفته مطالب خوانده شده را در غالب گروه هاي مباحثه اي به مباحثه مي گذاشتند و ابهامات و اشکالات موجود در فهم کتاب را حل مي نمايند .(که البته مقدار زماني که براي مطالعه در طي سال گذاشته مي شد يعني 30 دقيقه در تابستان 2برابر افزايش پيدا کرده است.) همچنين روزانه مقداري تلاوت قرآن همراه با تدبر در آيات از برنامه هاي اين کانون بوده است.

در جلساتي که تا به حال برگزار شده است در قسمت علوم قرآني جزواتي با موضوعات(تفاوت علوم قرآن با تفسير قرآن،شان نزول يا سبب نزول، قسم هاي قرآني، ضرب المثل هاي قرآني و...) تکثیر و توزیع شده است.

همچنين در قسمت مقدمات تفسير نيز مطالبي با اين عناوين ارائه شد: قرآن کتاب فطرت ،تفسير قرآن به قرآن، اثبات حجيت قرآن و پاسخ به شبهات مرتبط با آن و...

نکته:

اين کانون در 6 سال ابتدايي تنها هدف مهمي که دارد جهت دهي به مطالعات تفسيري علاقه مندان به اين رشته است که در کنار آن نکات تفسيري و علوم قرآني نيز مطرح مي شود .

والسلام علي من اتبع الهدي